Czy Twoje krowy zachowują się nerwowo lub bardzo niespokojnie w trakcie doju bez wyraźnego powodu?

Powodem mogą być niewidoczne prądy błądzące występujące w oborze.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

👉 Co to są prądy błądzące i jaki mają wpływ na zachowanie krów,

👉 Jak powstają prądy błądzące?

👉 Jak sprawdzić czy w oborze występują prądy błądzące?

👉 6 wskazówek, jak zapobiegać prądom błądzącym

Co to są prądy błądzące?

Prąd błądzący to prąd elektryczny, który opuszcza zwykły obwód zasilania i zaczyna wędrować. Są zjawiskiem niepożądanym, które powstaje na skutek niekontrolowanego przepływu prądu pomiędzy dwoma lub więcej punktami przewodzącymi prąd z którymi krowa może się jednocześnie stykać. Przepływ prądów błądzących ułatwiają wszelkiego rodzaju metalowe rury, kable, uzbrojenie, siatki uziemiające a także wilgotne miejsca jak poidła z wodą, hala udojowa lub roboty udojowe. Prąd elektryczny dobrze przewodzi w tych miejscach. Jeśli krowa zetknie się z tymi elementami, a jej ciało jest drogą o najmniejszym oporze do ziemi, prąd popłynie do ziemi przez ciało krowy. Szczególnie pysk i strzyki krowy są bardzo wrażliwe na prąd elektryczny.

Niepokojące zachowania krów w oborze lub hali udojowej.

Jeżeli w oborze występują prądy błądzące to zwierzęta zrobią wszystko, aby uniknąć kontaktu z ich źródłem. Zachowania krów, które powinny niepokoić i mogą świadczyć o występowaniu prądów błądzących to:

  • krowy unikają wejścia do hali udojowej lub robota udojowego,
  •  są bardzo niespokojne lub mają problem z oddawaniem mleka,
  • nie zbliżają się do stołu paszowego,
  • unikają niektórych legowisk.

Możesz sam sprawdzić, czy prądy błądzące pojawiają się przy poidłach. W takich przypadkach krowy najpierw dotykają wody językiem, a potem liżą zanim ośmielą się pić.

Wszystkie te objawy mogą z kolei prowadzić do problemów wtórnych, takich jak problemy z dojem, zapalenie wymienia, niewystarczająca ilość odpoczynku, zmniejszone spożycie wody lub paszy. W niektórych przypadkach problemy te mogą dodatkowo prowadzić do zakwaszenia żwacza, problemów z racicami lub rozrodem.

Ta szeroka gama objawów, które oczywiście mogą mieć również inne przyczyny, nie zawsze ułatwia hodowcy ustalenie możliwego związku z prądami błądzącymi.

Fakty na temat wartości prądów błądzących i ich wpływu na zachowanie.

Trochę teorii i cyferek…

Według publikacji USDA* źródło napięcia musi być w stanie wytworzyć przepływ prądu większy niż prąd progowy potrzebny do wywołania reakcji zwierzęcia, gdy zwierzę styka się z obydwoma punktami. Mówimy tu o napięciach poniżej 10V mierzonym pomiędzy dwoma możliwymi punktami kontaktu.

Najbardziej wrażliwe krowy (< 2%) zaczynają wykazywać łagodne zmiany w zachowaniu na ekspozycję 2 mA prądu przykładanego od pyska do racic lub pomiędzy racicami około 1 wolta w wilgotnych miejscach lub powyżej 2 woltów w suchych miejscach.

Przy narażeniu pysk – racice na 4 mA (2 V napięcia styku krowy w wilgotnych miejscach lub 4 V w suchych miejscach), około 30% krów wykaże zmiany w zachowaniu, ale jeszcze nie wykazują zdecydowanego unikania tych miejsc. Zachowania polegające na unikaniu zaczynają pojawiać się u najbardziej wrażliwych 2% krów przy narażeniu pysk – racice około 5 mA.

Jedynym sposobem ustalenia, czy napięcie błądzące jest potencjalną przyczyną nieprawidłowego zachowania, jest wykonanie testów elektrycznych.

Typowe przyczyny występowania prądów błądzących

Głównymi przyczynami powstawania prądów błądzących są wady instalacji elektrycznej w gospodarstwie takie jak:

  • niewłaściwe wykonane uziemienie
  • przegryzione przez gryzonie izolacje lub kable,
  • zbyt duże obciążenie na przewodach zasilających,
  • zardzewiały przewód uziemiający
  • nieprawidłowo podłączone nowe urządzenia elektryczne.

Urządzenia do pomiaru mleka – mlekometry również mogą powodować występowanie prądów błądzących, gdyż najczęściej są podłączone do zasilania bez uziemienia. W przypadku defektu nawet mleko może przewodzić prąd, a to ma katastrofalne skutki dla wrażliwych strzyków i zdrowia krów.

Jak zapobiegać występowaniu prądów błądzących?

Zadbaj o jedno wspólne uziemienie dla wszystkich urządzeń elektrycznych i części przewodzących w oborze. Jest to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania prądom błądzącym. Dzięki temu wszystkie elementy przewodzące prąd mają ten sam ekwipotencjał, czyli taką samą rezystancję uziemienia. Według ILVO* zalecana maksymalną rezystancję uziemienia powinna wynosić od 6 do 7 omów.

Regularna konserwacja, kontrola i testowanie urządzeń elektrycznych w gospodarstwie

Najlepszym sposobem zapobiegania problemom związanym z występowaniem prądów błądzących jest prewencja oraz upewnienie się, że instalacja elektryczna gospodarstwa spełnia warunki elektryczne wymagane przepisami.

Cały sprzęt rolniczy wymaga konserwacji i naprawy w przypadku uszkodzenia, tak samo jest z instalacją elektryczną w gospodarstwie.

Ważna jest okresowa kontrola i testowanie parametrów instalacji elektrycznej przez wykwalifikowanego elektryka, szczególnie w przypadku zmian w instalacji gospodarstwa przez podłączenie nowego urządzenia.

Należy pamiętać i być świadomym, że objawy związane z występowaniem prądów błądzących nie są unikalne i wiele czynników innych niż prądy błądzące może powodować podobne zachowanie krów np. problemy techniczne z dojarką, zachowanie osób dojących.

 

jak sprawdzić czy dojarka pracuje prawidłowo? Podpowiadamy!

 

6 wskazówek, jak zapobiegać prądom błądzącym
  1. Zapobieganie powstawaniu prądów błądzących zaczyna się na samym początku, w fazie projektowania i budowy obory i hali udojowej. Zadbaj o dokładny plan szyny uziemiającej i związanych z nią szyn wyrównujących potencjał, do których podłączysz wszystkie elementy przewodzące. Pamiętaj o właściwym uziemieniu siatki zbrojącej w betonie.
  2. Upewnij się, że wszystkie elementy przewodzące prąd mają ten sam ekwipotencjał, czyli taką samą rezystancję uziemienia.
  3. Dodając nowe urządzenie elektryczne, upewnij się, że jest ono podłączone do istniejącego uziemienia.
  4. Gryzoniom w oborze powiedz „nie”! Myszy i szczury nie tylko przenoszą liczne bakterie ale również przegryzając izolację wokół kabli zasilających.
  5. Współpracuj z wykwalifikowanymi mechanikami i elektrykami, którzy znają się na właściwym uziemieniu obór.

Bądź czujny! Jeśli zauważysz niepokojące zachowanie krów, koniecznie wezwij eksperta, który wykryje lub wykluczy występowanie prądów błądzących.

Masz podejrzenie, że w Twoim gospodarstwie krowy mogą być narażone na występowanie prądów błądzących?  Nie zwlekaj i zamów bezpłatną konsultację już teraz.

FB IN

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub napisz.