🤔❓Czy wiesz że LKS to odzwierciedlenie zdrowia stada 🐮🐮❓

Komórki somatyczne są wskaźnikiem jakości mleka a ich wzrost jest najczęściej odpowiedzią immunologiczną na zakażenie gruczołu mlekowego.

🩺 Fizjologicznie u zdrowej krowy ich ilość nie powinna przekraczać ✅100 000 komórek/ml.

Ulega ona nieznacznej zmianie w zależności od:
✔ fazy laktacji (wyższa w siarze i końcu laktacji),
✔ wieku krowy,
✔ stresu,
✔ częstotliwości doju.

📰 Populacja komórek somatycznych w mleku składa się z niewielkiej liczby złuszczających się komórek nabłonkowych wymienia (produkujących mleko) oraz w ponad 95% z leukocytów (neutrofile, makrofagi, limfocyty) będącymi komórkami obronnymi organizmu.

❗️LKS znacząco wzrasta (powyżej 200 000/ml) po zainfekowaniu wymienia 🦠🩺 (rośnie głównie ilość leukocytów) a poziom wzrostu jest zależny od rodzaju patogenu, statusu i czasu trwania infekcji.

Dochodzi do tego po przełamania bariery ochronnej wymienia wskutek zadziałania wielu czynników sprzyjających:
❌ niewłaściwej higieny i rutyny podczas przeprowadzania doju ( brak higieny, pustodój),
❌ niesprawnego lub wadliwie działającego systemu udojowego (niestabilność podciśnienia, zużyte gumy strzykowe),
❌ pogorszenia się dobrostan zwierząt (A -air, B-bunk, C-comfort),
❌ brak lub niewłaściwe leczenie stanów zapalnych.

Konsekwencją jest zmiana składu mleka – przez co staje się surowcem gorszej jakości oraz znaczne ograniczenie jego produkcji. ️Spadek produkcji mleka u krowy z mastitis jest dla hodowcy największą stratą i stanowi ponad 50% poniesionych kosztów.

LKS na poziomie 100 000 – 200 000/ml w mleku zbiorczym wskazuje, że około 20 % stada jest najprawdopodobniej zainfekowane a straty mleka z tego powodu sięgają 2 – 6 % tj przeciętnie ❗️ 400 kg ❗️ mleka rocznie na każdą krowę.

Strategia ograniczenia wysokiego lks w stadzie obejmuje:
✅ ograniczenie powstawania nowych zakażeń (higiena wymienia i strzyków, segregacja krów do doju),
✅ maksymalne skrócenie czasu trwania zakażenia ( wczesne wykrycie, szybkie podjęcie i przeprowadzenie nacelowanego leczenia, brakowanie krów chronicznie chorych – tzw nosicielek),
✅ zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń (przestrzeganie zasad prawidłowej higieny i rutyny doju),
✅ utrzymanie w czystości i dobrym stanie technicznym całego systemu udojowego (stabilne podciśnienie, częstotliwość pulsacji, sprawne gumy udojowe).

Trzeba wiedzieć, że nie ma szybkich rozwiązań i potrzeba od 8 do 12 miesięcy aby lks w stadzie powróciło do normy. Dlatego regularna analiza raportów oceny mleka będących bardzo użytecznym narzędziem w ręku hodowcy do kontroli zdrowia zwierząt i śledzenia zmian lks stadzie i u poszczególnych zwierząt może pozwolić uniknąć kosztownych problemów.

Szczegółowe rozwinięcie powyższego tematu wraz z praktycznymi rozwiązaniami w następnych postach.

👍Pamiętajcie o śledzeniu naszych mediów społecznościowych, aby być zawsze na bieżąco z publikowanymi przez nas treściami. 📰👍

FB IN

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub napisz.